Czym jest HTML?

HTML (Hyper Text Markup Language) jest standardem języka tworzenia stron internetowych. Opisuje on strukturę strony internetowej, a także informuje przeglądarkę, jaką zawartość ma wyświetlić.

HTML składa się z elementów określających treść na stronie np. mówiących: „to jest nagłówek” lub „to jest link”.

Czym jest element języka HTML?

Element w języku HTML jest określony za pomocą znacznika otwierającego, zawartości oraz znacznika zamykającego.

UWAGA! Niektóre elementy nie posiadają zawartości (np. znacznik <br>). Takie elementy nazywamy elementami pustymi. Puste elementy nie zawierają znacznika zamykającego! Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stronę tworzymy w języku XHTML.

Podstawowa struktura dokumentu HTML

W linii 1 znajduje się deklaracja definiująca typ dokumentu, w powyższym przykładzie oznacza to, że dokument który tworzymy jest dokumentem HTML5.

W linii 2 widnieje znacznik otwierający sekcję „html” zawierającą wszystkie informacje na temat dokumentu HTML.

Linia 3 zawiera znacznik otwierajacy sekcję „nagłówka” dokumentu.

Linia 4 zawiera znacznik otwierający sekcję „tytułu”, sam tytuł oraz znacznik zamykający sekcję. Sam tytuł wyświetla się m.in. na pasku przeglądarki (np. na zakładce w przeglądarce Apple Safari bądź Google Chrome). Tytuł wyświetlany jest również przez wyszukiwarkę Google w wynikach wyszukiwania.

Linia 5 to znacznik zamykający sekcję „nagłówka”.

Linia 6 otwiera sekcję „ciała” dokumentu. W tej sekcji zamieszczamy wszystko to, co później widzimy w przeglądarce internetowej.

W linii 7 umieszczony jest znacznik nagłowka pierwszego poziomu wraz z jego treścią. Wbrew pozorom nie określa on jedynie wielkości tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w dalszej części kursu.

Linia 8 zawiera komplet znaczników paragrafu wraz tekstem.

Linia 9 jest znacznikiem kończącym sekcję „ciała”.

Linia 10 stanowi zakończenie całego dokumentu HTML.

Podsumowanie

Do zobaczenia w kolejnej części!

P.S. Kurs powstaje na podstawie https://www.w3schools.com/html/. Mój kurs ma na celu wprowadzić w świat HTML osoby, które chcą przejść kurs bez znajomości języka angielskiego. Dla osób znających język angielski polecam naukę bezpośrednio na stronie https://www.w3schools.com/html/.